הדבקת קרמיקה על בטון


ישנן מגוון דרכים בהן ניתן להדביק ריצוף או חיפוי קרמיקה על חומרים שונים. במאמר זה נפרט אודות השיטות השונות הנהוגות בענפי הבנייה השונים, ונסביר בהרחה על שיטה יעילה במיוחד – הדבקת קרמיקה על בטון.

ריצוף על גבי חול

אחת הדרכים המסורתיות להדבקת קרמיקה על בטון היא ריצוף קרמיקה על גבי שכבה של חול המונחת במישרין על הבטון. כאשר בוחרים לרצף את הקרמיקה על גבי משטח חול, על שכבת החול להיות יבשה לחלוטין, וחשוב "לדחוס" את החול לפני תחילת הריצוף כדי שהמשטח מתקבל יהיה יציב וישר.

על מנת להגיע לתוצאה זו, יש לאוורר את החול למשך ארבעים ושמונה שעות לפחות בטרם תחילת ביצוע העבודה, כדי שהחול יהיה יבש לגמרי. היתרון המרכזי בריצוף קרמיקה על גבי חול, הוא שהחול מסייע לרצף ליישר את הקרמיקה וכך מעניק לה יתר גמישות התורמת לעמידותה לאורך זמן.

הסיבה העיקרית שנהוג לרצף קרמיקה על גבי שכבה של חול, היא ששכבת החול משמשת כ"בולם זעזועים". כלומר, החול מאפשר להעניק גמישות לאריחי קרמיקה, להאריך את חיי הריצוף ולמנוע תקלות, סדקים, שברים והתפרקות של האריחים.

ריצוף על גבי סומסום

למרות יתרונותיה הברורים של שיטת הריצוף על גבי חול, נמצא שכשמונים אחוזים מהשיפוצניקים מעדיפים לרצף על גבי משטח סומסום המונח על הבטון.

מה הכוונה ב"סומסום"?

בעגה המקצועית, משתמים בביטוי "סומסום" על מנת לתאר תערובת אגרגטים של חצץ מאבן גיר, בדרך כלל בגודל של שניים עד שלושה מילימטרים. בדומה לחול, גם הסומסום מהווה בולם זעזועים המאפשר לרצף אריחי קרמיקה על גבי בטון בבטיחות ובאיכות גבוהה.

לפי מומחים בתחום הריצוף, לריצוף על גבי סומסום יתרונות רבים על פני ריצוף על גבי חול – ראשית, סומסום קל יותר מחול, ולא סופח מים במקרים של נזילה. שנית, סומסום יציב מחול ולא מאבד מנפחו במגע עם מים.

שלישית, ריצוף על חול גורם להתייבשות מהירה של התערובת בשל ספיחת המים המאפיינת את החול, כאשר על גבי חצץ סכנה זו אינה מתרחשת. לבסוף, סומסום נוטה לפחות תזוזות ושקיעה של האריחים.

מדוע להדביק קרמיקה על בטון?

למעשה, ישנה אפשרות נוספת לריצוף קרמיקה על גבי בטון, והיא ביצוע הדבקה של הקרמיקה ישירות על משטח הבטון. פעולת ההדבקה מובילה לחיסכון משמעותי בעלויות וכן בזמן העבודה.

הזהירות הנדרשת בהדבקת קרמיקה ישירות על בטון

מאחר וכאשר אנו מדביקים קרמיקה ישירות על בטון אנו למעשה נפטרים מ"בולם הזעזועים", עלינו לנקוט במשנה זהירות בעת ההדבקה. ראשית, הדבקה ישירה על גבי בטון יכולה להתקיים רק במידה ומשטח הבטון ישר במיוחד. אחרת, נוצרת סכנה לנפילת אריחים. שנית, רצוי לבצע הדבקת קרמיקה על בטון בעיקר במטבח, ובאמצעות שימוש בחומרים הנכונים. שלישית, על ההדבקה להיעשות על ידי בעל מקצוע המבין בתחום, כדי שזו תבוצע על צד הטוב ביותר.

כיצד להדביק קרמיקה על בטון?

ישנן שתי דרכים עיקריות שבהן נוהגים שיפוצניקים להדביק קרמיקה על גבי בטון. הדרך הראשונה היא שימוש בדבק קרמיקה, שיכול לשמש גם להדבקת אריחי גרניט, פסיפס או פורצלן. הדרך העיקרית השנייה היא הדבקת הקרמיקה באמצעות שימוש בטיט ובמלט.

© כל הזכויות שמורות    •    אוראנטק גטאור   •    HD Design עיצוב ובניית אתרים

פירוט הצעה
התחילו להקליד כדי לראות מוצרים שאתם מחפשים.